BAĞIŞIKLIĞINI GÜÇLENDİR KIŞA HAZIR OL!


Değişen havayla birlikte yaşanan yoğun stres, uykusuzluk ve dengesiz beslenme bağışıklık sistemini direkt olarak zayıflatıyor. Kışı hasta olmadan, sağlıklı geçirmek için bağışıklık sistemini desteklemek şart!

Doğru beslenin: Tam tahıllı ürünler, karbonhidrat, protein ve yağı dengeli tüketin. Sigara,alkolişekerden uzak durun. Antioksidan alın. Antioksidanlar hücreye zarar veren maddeleri, serbet radikalleri yakalar ve yok eder. Soğan, sarımsak, ıspanak, dereotu, maydonuz, turunçgiller, domates, brokoli antioksidan açısından zengindir. Taze ve mevsiminde sebze meyce yiyin.

Yeterli ve kaliteli uyuyun: Kaliteli uyku sağlığımız için en az su içmek kadar önemlidir. İyi bir uykunun başlıca ölçüsünün kişinin sabah dinç uyanması ve kendisini gün içinde zinde hissetmesidir.
Kalitesiz bir uyku verimi düşürür, konsantrasyonu bozar, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur.

Haftada en az 3 gün açık havada yürüyün: Yoğun trafik ve egzoz dumanından kurtulun ve yeşil alanlarda yürüyüş yapın. Özellikle açık ve temiz havada zaman geçirilmesi sağlam bir vücut ve güçlü bir bağışıklık sistemi için oldukça yardımcıdır.

Hareketsiz kalmayın: Bilgisayar başında ve hareketsiz çok zaman geçirmeyin.

Gereksiz İlaç kullanımından kaçının: Özellikle gereksiz antibiyotik kullanımından kaçının.

Düzenli egzersiz yapın: Hastalıktan korunmada ve engellemede egzersizin çok büyük bir önemi var.
Düzenli egzersiz bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, virüslerle ve bakterilerle savaşmayı sağlıyor.

Kendinizi aşırı derecede yormayın: Dinlenmek için kendinize zaman tanıyın.

Stresten uzak durun yada stresi yönetmeye çalışın: Stresliyken vücut stresi yok edebilmek için bazı maddeler üretir ve dengesini şaşırır ayrıca immün sistemde çöküş meydana gelir. Bu nedenle stres dönemlerinde hepimiz daha sık hasta oluruz. Mesela uçuk çıkar.
Sevdiklerinizle bol vakit geçirin: Güçlü sosyal bağlar kurun.

Pozitif düşünün: Olumlu düşünmek bile insanı bedenen ve duygusal olarak rahatlatır.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için sitemizdeki ürünlere ulaşabilmek adına tıklayınız!